2020 yılını son çeyreğine gireceğimiz bugünlerde artık 7’den 70’e herkes bilgisayar kullanıcısı oldu. Apple tarafından üretilen bilgisayarlarda satışa sunulan bir işletim sistemi olan Mac ile, Microsoft tarafından üretilen Windows işletim sistemi arasında çok ciddi farklar var. Dizüstü yada masaüstü bilgisayar satın alacak kişilerin en çok merak ettiği soru ise Mac mi Windows mu sorunu oluyor. Bu düşüncenize katkıda bulunmak için SFN2 olarak bu yazıyı hazırlıyoruz ve bu yazımız sonucunda sizde satın almanız gereken işletim sistemini biraz olsun anlayacaksınız.

Windows kullanıcılarının bu kadar fazla olmasının tek sebebi var oda Apple haricinde bütün bilgisayarların Windows işletim sistemi kullanmasıdır. Asus, Lenovo, Casper ve onlarca firmanın ürettiği dizüstü yada masaüstü bilgisayarlarda sadece Windows işletim sistemi kullanılıyor. Bu sebeple piyasanın yüzde 90 kadarı Windows kullanıyor. Geri kalan kesim ise Apple yada diğer işletim sistemlerini kullanıyor. Şimdi size konu ile ilgili olarak Intel’in hazırladığı bir yazıyı paylaşacağız.

Fiyat

Mac’ler uzun zamandır PC’lere kıyasla üst düzey fiyatlandırma stratejisiyle biliniyor. Yine de Mac savunucuları, bunun daha iyi performans ve güvenilirlik sağlayan yüksek kaliteli bileşenlerden kaynaklandığını söyleyecektir. Ancak PC’lerde ve Mac’lerde farklı yazılımlar ve grafik kartları, bağlantı noktaları ve işlemci hızı gibi farklı bileşenler ön yüklü olduğu için, fiyat konusunda karşılaştırma yapmak elmayla armudu karşılaştırmaya benziyor. Standart Mac modellerinde daha az bellek ve sabit sürücü alanı bulunduğundan, teknik özelliklere dikkat etmek gerekiyor.

PC’ler, düşük fiyatlarından dolayı genellikle sözcük işleme ve internette gezinme gibi temel bilgisayar işlevlerine ihtiyaç duyanların tercihi olurken, tasarım ya da video düzenleme gibi görevler gerçekleştiren yaratıcı profesyoneller ise Apple ürünleri için daha fazlasını ödemeye istekli oluyor. Bununla birlikte, Apple’ın teknik bilgisi karşılığında talep ettiği pay birkaç yüz dolara kadar indiğinden, fiyat daha küçük bir mesele haline geldi.

Bakım

Mac’ler az sayıda seçenek sunduğu gibi sistemde fazla değişikliğe de izin vermiyor; genellikle yalnızca sabit sürücü ve RAM yükseltilebiliyor. Çok sayıda tedarikçiden çok sayıda model sunan PC’ler, genellikle merkezi işlem biriminden (CPU) ekranlara kadar her bir donanım bileşeninin değiştirilmesine olanak tanıyor. Bunun ne kadar önemli olduğu, bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza, ne kadar süre kullanmayı düşündüğünüze ve bakım işlerinin bir kısmını kendi kendinize yapacak kadar becerikli olup olmadığınıza bağlı. Apple hem donanım hem de yazılım üreticisi olduğundan, bir sorununuz olduğunda tek bir yere danışarak genellikle hızlı bir şekilde çözüm elde edebiliyorsunuz. PC’lerde ise donanım ve yazılım farklı tedarikçilerden sağlandığı için sorunu çözmek daha karmaşık olabiliyor. Bu bakımdan Apple, her zaman müşteri hizmetleri konusunda Mac sahiplerinden yüksek not alıyor.

Yazılım

Eskiden ihtiyacınız olan yazılım türüne göre Mac ya da PC arasında tercih yapmak kolaydı. Windows işletim sisteminin uzmanlık alanı iş üretkenliği araçlarıyken, Mac’in uzmanlık alanı düzenleme, fotoğraf ve diğer yaratıcılık uygulamalarıydı. Şimdiyse iş ortamında PC’ler hakimiyet gösterse de Microsoft* Office ve Adobe* Creative Suite gibi profesyonel kullanıma yönelik birçok yazılım programının her iki işletim sistemine uygun sürümleri mevcut. Birçok kullanıcı, yazılımları bilgisayara yüklemek yerine bulut aracılığıyla erişebilecekleri yazılımlar satın aldığı için, yazılım da büyük bir mesele olmaktan çıktı. Mesela YouTube’dan video izlerken, kullandığınız bilgisayar türünün ya da işletim sisteminin tarayıcınız için bir önemi kalmadı.

Oyun Oynama

Oyun tutkunlarının tercihi her zaman PC’lerden yana oldu. Bu durumun yakın zamanda değişmeyeceği ortada. PC’ler artık Xbox One ve PlayStation 4 gibi platformlardan veri akışıyla oyun alabiliyor. Ayrıca PC’lere uygun oyunların sayısı Mac’i gölgede bırakıyor. O yüzden eğlencelik oyunların ötesinde bir deneyim arıyorsanız, PC bu kategoride açık ara önde gidiyor.

Güvenlik

Bir zamanlar PC’ler sık sık çökmeleriyle bilinirdi, ancak Windows işletim sistemi artık çok daha güvenilir hale geldi. Mac donanımı ve yazılımı her ne kadar kararlılığıyla ünlüyse de bu alandaki fark giderek azaldı. PC’lerde virüse ya da kötü amaçlı yazılıma yakalanma riski Mac’tekine göre hala daha yüksek, ancak bu durum teknolojiden ziyade rakamlarla ilgili bir konu. IDC verilerine göre kullanımda olan bilgisayarların yaklaşık %7,5’i Mac olduğundan, bilgisayar korsanları PC’lere saldırmak için daha çok zaman ve yaratıcılık harcıyor.