“En iyi fön makinesi” için araştırma yapanlara bu içerik rehber olacaktır. En iyi fön makineleri elbette profesyonel fön makineleridir. Fön makineleri amatör saç kurutucularından farklı olarak yüksek ısı ile saçı şekle sokmayı hedefleyen saç kurutuculardır. Amatör saç kurutucular sadece saç kurutma amaçlı tasarlanan makinelerdir. En iyi fön makinesi saçı şekle sokmak için tasarlanan profesyonel saç kurutma makinesidir. Bu makineler 2000 watt üzeri ısı üreten ve kuaförler gibi profesyonellerin kullanımına yönelik üretilen makinelerdir.

Fön Makinesi Markaları

Profesyonel fön makineleri güzellik sektörüne üretim yapan markalar tarafından üretilmektedirler. Son yıllarda profesyonel makine kullanmak isteyen bireysel kullanıcıları hedefleyen bir sürü kampanya yürütülmektedir. Genelde Çin’den ithal edilen saç kurutucuların fön makinesiymiş gibi satılması müşterilerin kafasını karıştırmaktadır. Diğer bir kampanya ise ütü, fırın, elektrikli süpürge gibi ev aletleri üreten firmaların bireysel kullanıcılara kendi ürünlerini profesyonelmiş gibi satmaya çalışmasıdır. Aslında bir kuaförde evinizde kullandığınız markalara ait bir makine göremezsiniz.

en iyi fön makinesi hangisi

Fön Makinesi Fiyatları Hangi Aralıkta?

En iyi fön makinesi fiyatları geniş bir aralıkta yer almaktadır. 400 liralardan 500 dolarlara kadar farklı fiyat marjında profesyonel fön makinesi bulunmaktadır. Dyson’ın ürettiği supersonic fön makinesi 5500-6000 lira arasında arasında satılırken Türkiye’de üretilen Turbobella ion9000 2700 watt fön makinesi 450 liraya satılmakta. Türkiye’de üretilen Turbobella, döviz kurundaki artışlar nedeniyle ciddi bir fiyat avantajına sahip. İthal profesyonel fön makineleri euro ve dolar ile ithal edildikleri için fiyatları 1100-1200 liraların üzerine çıkmış durumda.

fön makinesi fiyatları

Hangi Fön Makinesi Markaları Profesyoneldir?

Profesyonel fön makinesi markalarını genelde sadece kuaför ve güzellik sektörü bilmektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi Turbobella gibi profesyonel yerli markalar yanında Amerika ve İtalya’dan ithal fön makinesi markaları da mevcut. Dyson Supersonic Amerika’da ithal bir fön makinesidir. İtalya’dan gelen profesyonel fön makinesi markaları ise Parlux, Ceriotti, Elchim olarak sıralanabilir. Kuaförler Çin malı makineleri ve elektrikli ev aletleri üreten markaların makinelerini tercih etmemektedirler.

Fön Makinesi Saça Zarar Verir mi?

“Fön makinesi saça zarar verir mi” sorusu “ütü çamaşıra zarar verir mi” sorusuna benzemektedir. Eğer ütüyü gerektiğinden yüksek ısıda gerektiğinden uzun süre çamaşıra uygularsanız elbette çamaşırı yakabilirsiniz. Fön makinesi saçlara şekil verebilmek için yüksek ısılı hava üflemektedir. Saçı şekle sokan makinenin üfleme gücü değil ısı gücüdür. Gerektiğinden fazla sıcak havayı uzun süre uygulamak saça elbette zarar verir. Ama fön makineleri saça doğrudan ısı vermez, ısıtılmış hava üfler. Makinenin ısı kademesini düşük tutarak ya da makineyi saça yakınlaştırıp uzaklaştırarak uygulayacağınız ısıyı ayarlamak sizin elinizdedir. Ancak fön çekebilmek için saça yüksek ısı uygulamak gerekir ve sık sık fön çekiyorsanız bu elbette saça zarar verir. Bu zararı gidermek için saça sık sık bakım uygulamanız gerekir. Eğer haftada 2 kereden fazla fön çekiyorsanız CERAGAN Argan&Keratin gibi bir bakı serumu ile saçınıza haftalık bakım yapmanızı öneririz. Yoksa saçınız ısı işlemler yüzünden parlaklığını kaybedecektir.

fön makinesi tavsiye

Fön Makinesi Tavsiye

Profesyonel fön makinesi tavsiyeleri arayanlar için memnun kalınan markalar aşağıda sıralanmıştır. Bütçenize ve performans beklentilerinize göre tercihinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

  1. TURBOBELLA ion9000 hem listedeki en iyi fön makinesi hem de fiyatı diğerlerinin yarısı kadar. 2700 watt güce 450 liraya sahip olabilirsiniz.
  2. DYSON Supersonic Amerika’dan ithal edilen son teknoloji tasarıma sahip bir fön makinesidir. Motor yerleşimi ve tasarımı klasik fön makinelerinin tasarımından farklı olan Dyson 5500 liraya satılmakta.
  3. PARLUX ise listeye İtalya‘dan giren bir profesyonel fön makinesi. 2200-2400 Watt arası güç üreten Parlux en eski kuaör fön makinesi markalarından biri. Çok kaliteli makineler üreten Parlux döviz kurlarındaki artış nedeniyle 1200 liranın üzerinde fiyatlanmakta.
Fön Makineleri Saça Zarar Verir mi?

Saça zarar veren fön makinesinin kendisi değil yanlış kullanımıdır. Uzun süre fön makinesini çok yakın odaklamak elbette saça zarar verir. Ama fön makinesini yakınlaştırıp uzaklaştırarak ya da ısı kademesini düşürerek zararsız şekilde saç kurutulabilinir. Fön çekmek ise saça zarar veren bir işlemdir. Fön ısı gücü ile saçın şekle sokulmasıdır ve haftada 2 kereden çok fön çekiliyorsa saçta parlaıklık kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda Ceragan Argan&Keratin gibi onarıcı saç bakım serumları ile sık sık saça bakım uygulamak gerekmektedir.