Bugünlerde profesyonel fön makinesi ihtiyacı evlerde bile hissediliyor. Eskiden sadece kuaför ve güzellik salonlarında bulunan profesyonel fön makineleri günden güne bakımına özen gösteren herkesin tercihi oluyor. Peki profesyonel fön makinesi nasıl seçilir? Profesyonel fön makinesi nereden alınır? İşte tüm detayları ile profesyonel fön makinesi dosyası…

Profesyonel Fön Makinesi Nasıl Seçilir?

Bakımına özen gösterenler profesyonel fön makinesi almak istediklerinde doğru tercihi yapamayabiliyorlar. Çünkü piyasada profesyonel fön makinesi görünümü altında satılan bir çok saç kurutma makinesi bulunuyor. Özellikle fritöz ütü üreten elektrik ev aletleri üreticilerinin profesyonel görünümde piyasaya sürdüğü ürünler ve Çin’den ithal edilen saç kurutucular bir çok tüketicinin aklını karıştırıyor. Elektrikli ev aletleri üreticileri saçlarını yakan insanlara yüksek tazminat ödememek için ısısı düşürülmüş saç kurutuclar satarlar. Çin’den gelen ürünler ise genelde profesyonel makine tasarımına sahip saç kurutuculardır. Bu listeye son yıllar da Türkiye’de üretilip profesyonel diye pazarlanan saç kurutma makineleri de eklendi. Profesyonel fön makineleri kuaför ve güzellik malzemeleri toptancılarında bulunur. İnternetteki pazaryeri sitelerinde ya da her ürünün satıldığı teknoloji mağazalarında profesyonel fön makinesi bulmak mümkün değildir. Peki profesyonel fön makineleri hangi özelliklere sahip olmalıdır?

profesyonel fön makinesi özellikleri

Profesyonel Fön Makinesi Özellikleri

Fön çekmek için özel olarak üretilen bir profesyonel fön makinesi için vazgeçilmez özellik ısıdır. Çünkü sanılanın aksine saça fön çekmeyi sağlayan unsur yüksek basınçlı hafa üflemek değil yüksek sıcaklıkta hava üflemektir. Aşırı basınçlı hava saçı şekle sokmak yerine kabartır. Bu nedenle profesyonel fön makinesi özel olarak ayarlanmış bir basınç ve ısı dengesine sahip olmalıdır. Şu anda piyasada satılan en güçlü fön makinesi 2700 watt gücü ile Turbobella ion9000’dir. 2700 watt üzerinde olduğunu söyleyen 3000-4000watt olduğunu iddia eden bir çok sahte makine piyasada bulunmaktadır. 3000 watt ısı üretmek için kullanılacak rezistans ve bu ısıyı dışarı üfleyebilecek büyüklükte elektrik motoru fön makinesinin boyutunu tek elle kullanılamayacak kadar büyütür. O nedenle profesyonel fön makineleri genelde 2400-2700 watt arasındadır. Bunun üzerinde güce sahip olduğunu iddia eden makinelere kesinlikle şüphe ile yaklaşmak gerekir.

Profesyonel Fön Makinesi Fiyatları

Fiyat da profesyonel fön makinesi seçerken dikkat edilmesi gereken kıstaslar arasındadır. 250 lira altında satılan profesyonel fön makinesi piyasada bulunmamaktadır. Bu ürünler genelde profesyonel adı altında satılan saç kurutuculardır. Çoğunluğu ithal olduğu için profesyonel fön makinelerinin fiyatları oldukça yükselmiş durumda. İtalyan fön makinelerinin fiyatları 550-600 liralardan başlarken dyson gibi Amerikan markalarının fiyatları 3000 liraları bulabiliyor. Ama elbette profesyonel fön makineleri içinde her zaman en iyisi en pahalısı denilemez. İthanl ürünler ortalama 600-1200 lira arasında satılıyor. Ancal piyasadaki en iyi profesyonel fön makinesi Turbobella ion9000 yerli üretim olduğu için hala 300 lira ile rakiplerinin yarı fiyatına satılmakta. Bu da ithal ürünlerin fiyatlarında büyük bir kur baskısı ve gümrük maliyeti olduğunu gösteriyor. Peki piyasada hangi profesyonel fön makineleri tavsiye ediliyor?

Profesyonel Fön Makinesi Tavsiye

Turbobella ion9000 2700 Watt Profesyonel Fön (299 TL)

Turbobella piyasadaki en güçlü fön makinesi olmasının yanında fiyat olarak da en avantajlı fön makinelerinden biri. Turbobella Türkiye’de üretildiği için gümrük vergisi ve kur farklarından etkilenmeyen fiyata sahip. Üstelik gerçek 2700 watt performansı ve satış sonrası müşteri memnuniyeti ile öne çıkıyor. Hızlı fön çekmek için tasarlanan Turbobella ev kullanımına da uygun.

Dyson Supersonic Fön Makinesi (3000TL)

Dyson Amerika menşeili son teknolojiye sahip bir fön makinesi. Klasik fön makinelerinden farklı şekilde saptan motorlu olan Dyson Supersonic teknolojisi ve tasarımı ile dikkat çekiyor. Yüksek malzeme kalitesine sahip olan Dyson sadece kendisi ile uyumlu fön başlıklarına sahip. Bu ürün için negatif olarak öne sürülebilecek tek sorun fiyatının Türkiye şartlarında yüksek olması. 3000 liraya satılan Dyson Supersonic fiyatı A+++ çamaşır makineleri veya buzdolapları ile yarışıyor.

Parlux 3800 2100 Watt Profesyonel Fön Makinesi (1000TL)

Parlux en meşhur İtalyan fön markalarından biri. Oldukça kaliteli ve uzun ömürlü ürünler üreten Parlux özellikle eski nesil kuaför ustalarının tercih ettiği bir marka. Kuaför ürünleri ile dünyada marka haline gelen İtalya’dan ithal edilen ürünün fiyatı son yıllardaki kur artışı işe bin liranın üzerine çıkmış durumda.